• Dominika Śliwińska- Chrząszcz

Skromność a PEWNOŚĆ SIEBIE. Czy wychowanie ma znaczenie?

Od dziecka obijało mi się o uszy, że bycie skromnym to zaleta. Podłączano pod nią wszystkie działy codzienności- od ubioru, poprzez wypowiedzi, a nawet sposób bycia, zabaw. Personalnie wielokrotnie doprowadzało do zamykania przeze mnie buzi, wycofywania się z dzielenia się własnymi przemyśleniami, opinią, krępacji przy odnajdywaniu "swojej ścieżki" w kolorowym świecie ciuszków. Czarna bluzka, jeansy, tak żeby nie wybijać się z tłumu. Z czasem pojęcie SKROMNOŚĆ w moim odczuciu totalnie zmieniło znaczenie. Bycie SKROMNYM zaczęło mi się kojarzyć ze stłamszeniem, brakiem odwagi, nieśmiałością, niepewnością, byciem cichym. Mimo, iż czułam, że nie jestem taką sobą jaką chciałabym być, żyłam w wierze że SKROMNOŚĆ właśnie na tym polega, na NIE BYCIU ZA BARDZO.


Kopciuszek, Piękna, Mała Syrenka- te niewinne dziewczęta były uznawane za skromne. Każda z nich po cichu radowała oczy wielbicieli swoją nieziemską urodą nie zdając sobie sprawy z faktycznego blasku jakim emanuje. Mądre, odważne, skrywały swoje prawdziwe ja, nie obnosiły się z tym kim chcą być, gdzie biegną... z tym mi się zaczęło kojarzyć słowo SKROMNOŚĆ, A tymczasem wystarczy zerknąć do słownika języka, żeby zobaczyć na jak bardzo MYLNE TORY WLAZŁAM.


[* * * skromny

1. «niedbający o rozgłos, uznanie»

2. «nieśmiały w stosunku do osób odmiennej płci; też: będący wyrazem takiego usposobienia, zachowania»

3. «odznaczający się prostotą, brakiem ozdób»

4. «niemający dużych dochodów»

5. «nieprzynoszący dużych zysków»

6. «niewielki pod jakimś względem»]


I tak po tych torach biegnę dalej czując, że nie jest to samotny bieg.

Od maleńkości wpajane wzorce powodują, że dziewczęta (jest to problem głównie, ale nie tylko dziewcząt i z racji wiedzy w tym zakresie do dziewcząt się odnoszę) czują MUS wejścia w role. Wychowywane z naprzemian "masz być grzeczna! siedź cicho, nie odzywaj się, ładnie się ubieraj, nie maluj, tego/tamtego nie wypada" zostają z tym krzykiem zostawione same sobie i to od nich zależy w co ten krzyk się przeradza i jak go rozumieją.


"Ok Babcia mówiła, że skromna to dobra dziewczyna to będę skromna"

Rezygnują z wychylania się, walki o swoje, nie chcą (wielokrotnie nie potrafią) wyrażać własnych opinii, nie potrafią... doceniać siebie za to KIM są, jak wyglądają, co osiągają. Z wkutego musu robi się sztuczne wmawianie, zakorzenia się brak wiary w siebie, brak wiary w swoje zdolności, nieumiejętność doceniania siebie za własne sukcesy (małe i duże) i... znowu... totalnie zeszłam z tematu! Bo czym jest skromność?


Skromność NIE JEST nie mówieniem o swoich sukcesach,

NIE JEST niedostrzeganiem swojego piękna,

NIE JEST nieumiejętnością dziękowania za komplementy,

NIE JEST jedzeniem posiłku, który Ci nie smakuje,

NIE JEST nieumiejętnością doceniania swojej pracy,

NIE JEST nienagradzaniem siebie za sukcesy, wygrane bitwy,

NIE JEST umniejszaniem swojej wartości,

NIE JEST skąpym, ufajdanym ubiorem,

NIE JEST tanimi butami....

i mogłabym tak dalej wyliczać.


Dziewczęta się wycofują, wola walki zanika na rzecz obecnego SKROMNEGO teraz. Brak wywyższania się jest mylony z nieumiejętnością docenienia prawdziwej wartości swojego ja. Samo poczucie wartości jest już mocno stłamszone. Mam wrażenie, że jak to jedna z moich podopiecznych stwierdziła SKROMNOŚĆ stała się PRZEKLEŃSTWEM KOBIET. Moim zdaniem SKROMNOŚĆ obecnie ma już niewiele wspólnego z jej pierwotną definicją, ale jest mocnym hamulcem do nieraz zwyczajnego BYCIA SOBĄ.

Brak wywyższania się, wygłaszania własnej opinii, próbowania nowych rzeczy, szukaniem swojego stylu, hobby skutkuje niestety brakiem ISTNIENIA.


a przecież skromność NIE JEST NIE BYCIEM czy chowaniem głowy w piasek.


Bądź odważna. Próbuj. Doznawaj. Umiej uśmiechnąć się i podziękować za proste "Ładnie wyglądasz". Zechciej docenić siebie za swój wygląd, wiedzę, doświadczenie, inteligencję. Walcz o pragnienia, spełniaj marzenia, wyrażaj własne opinie. Historia Kopciuszka kończy się w pałacu, ale nie musi zaczynać się pod miotłą.

Żyje się raz.
63 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie